Wiadomości

"Bezpieczny kibic" w dąbrowskich gimnazjach

Data publikacji 12.05.2009

Komenda Miejska Policji w Dąbrowie Górniczej wraz z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej, MOS CSIR-em rozpoczęła realizację programu "Bezpieczny kibic". Głównym celem programu adresowanego do uczniów I klas szkół gimnazjalnych jest ograniczenie postaw chuligańskich występujących na trybunach aren sportowych, a zarazem podniesienie poziomu bezpieczeństwa uczestników imprez masowych o charakterze sportowym.

Komenda Miejska Policji w Dąbrowie Górniczej wraz z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej, MOS CSiR-em rozpoczęła realizację programu „Bezpieczny kibic”. Głównym celem programu adresowanego do uczniów I klas dąbrowskich szkół gimnazjalnych jest ograniczenie postaw chuligańskich występujących na trybunach aren sportowych, a zarazem podniesienie poziomu bezpieczeństwa uczestników imprez masowych o charakterze sportowym.

 

Spotkania mają charakter profilaktyczny i prowadzone są przez funkcjonariuszy policji przy współudziale sportowców reprezentujących różne dziedziny sportu. Pierwsze spotkania odbyły się  - 05 maja o godzinie 8.50 w Gimnazjum nr 1 przy ulicy Królowej Jadwigi 11 oraz  w dniu 06 maja o godz. 8.50 w Gimnazjum nr 4 przy ulicy Wyspiańskiego 1. Spotkania potrwają do końca miesiąca maja 2009 r. i odbędą się we wszystkich gimnazjach na terenie naszego miasta. Na potrzeby spotkań z uczniami przygotowano prezentację multimedialną opracowaną przez policjantów. Gimnazjaliści zapoznają się także z filmem poglądowym dotyczącym zachowania kibiców.

 

Celem programu jest podniesienie świadomości prawnej wśród uczniów szkół gimnazjalnych dotyczącej bezpieczeństwa imprez masowych oraz sankcji karno-administracyjnych przewidzianych za nie respektowanie powyższych przepisów, zdobycie wiedzy na temat pozytywnego dopingowania, wykorzystanie nabytych umiejętności podczas gimnazjalnych zawodów sportowych, a także nawiązanie szerszej współpracy Policji i podmiotów pozaresortowych związanych z organizacją imprez sportowych oraz odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa w czasie ich trwania. Cele pośrednie programu to promocja zasad pozytywnego kibicowania, pozytywnych form dopingu, uświadomienie konsekwencji prawnych związanych z nieprzestrzeganiem przepisów regulujących normy zachowania na obiektach sportowych podczas trwania imprez, poznanie historii klubów sportowych działających na terenie miasta, poznanie zawodników, sportowców, ludzi związanych ze światem sportu, którzy podzielą się swoimi wrażeniami, doświadczeniami w kontakcie z różnymi formami kibicowania, a także zaangażowanie społeczności lokalnej, wybranych podmiotów, firm oraz instytucji we wspólne działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa podczas imprez sportowych.

Powrót na górę strony