Wiadomości

Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych seniorów w Dniu Babci i Dziadka

Data publikacji 20.01.2019

Już za chwilę świętować będziemy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Przy okazji rodzinnych spotkań i składania życzeń pamiętajmy także o bezpieczeństwo naszych seniorów. Rozmawiajmy z naszymi dziadkami czy rodzicami, na czym polega działanie oszustów metodą na tzw. wnuczka, lub policjanta i jak należy zachować się w takich sytuacjach.

Oszuści działający metodą "na wnuczka" wprowadzają swoje ofiary w błąd, podając się za członka rodziny. Coraz częściej podszywają się także pod osoby zaufania publicznego - policjantów, prokuratorów, czy księży. Telefonują, by poinformować o rzekomym wypadku i zatrzymaniu kogoś z rodziny, oferując jednocześnie pomoc w „załatwieniu sprawy” . Zdarza się także, że oszuści najpierw dzwonią, podając się za "wnuczka", a chwilę po tym za policjanta informującego, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Fałszywy mundurowy twierdzi, że oszust został namierzony i prosi o pomoc w jego zatrzymaniu. Nalega, aby senior wypłacił pieniądze z banku i przekazał je wyznaczonej osobie lub przelał na wskazany numer konta. Przekonuje, że pomoże to w schwytaniu przestępców. Zdarza się również, że grozi odpowiedzialnością, w przypadku odmowy.

Jak nie paść ofiarą oszustów?

Pamiętajmy, w żadnym wypadku prawdziwi policjanci nie mogą żądać ani przyjmować pieniędzy za korzystne zakończenie sprawy. Stróże prawa również nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Podejrzewając próbę oszustwa, jak najszybciej skontaktujmy się z najbliższą jednostką policji pod numerem telefonu 997 lub 112.

Z okazji zbliżającego się święta życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom dużo zdrowia, uśmiechu oraz samych radosnych chwil i bezpieczeństwa na co dzień.