Wiadomości

UWAGA – „Ptasia Grypa” w Chruszczobrodzie

Data publikacji 11.02.2017

W Chruszczobrodzie, gmina Łazy w powiecie zawierciańskim potwierdzono przypadek zarażenia drobiu ptasią grypą typu HPN8. To odmiana niegroźna dla ludzi. Mimo to zaleca się unikania kontaktów z ptactwem, a przypadki znalezienia martwych zwierząt należy zgłaszać do Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej i służb weterynaryjnych.

Ognisko ptasiej grypy potwierdzono w hodowli w Chruszczobrodzie, gmina Łazy, powiat zawierciański. Typ HPN8 nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Zaleca się jednak unikania dotykania, czy głaskania zwierząt. W przypadku, gdy znajdziemy gdzieś na terenie miasta martwego ptaka, trzeba zgłosić ten fakt do Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej - tel. 32 262 44 10 lub Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Będzinie – tel. 32 267-44-18 .

W najbliższym czasie należy spodziewać się decyzji wojewody, dotyczących m.in. oznakowania stref zagrożonych, zakazu organizacji wystaw ptaków czy sprzedaży żywych zwierząt na targowiskach.

W szczególności niepokój szczególnie u hodowców powinny wzbudzić następujące okoliczności i objawy u ptaków:

  • zwiększone padnięcia ptaków w gospodarstwie;
  • spadek dziennej produkcji jaj;
  • spadek przyjęcia paszy lub wody;
  • objawy kliniczne u ptaków: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.

Źródło: www.dabrowa-gornicza.pl