Wiadomości

Apel o ostrożną jazdę i noszenie odblasków

Data publikacji 03.10.2018

Jesienią każdego roku, dochodzi do większej ilości zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów. Szybko zapadający zmrok i deszcz sprawia, że są oni bardziej narażeni na potrącenia przez samochody. Najbliższe dni to okres wzmożonego ruchu na drogach. W tym czasie apelujemy do kierowców oraz pieszych o zachowanie szczególnej rozwagi!

Dni stają się coraz krótsze, a warunki drogowe coraz gorsze. Szybko zapadający zmrok i deszcz sprawiają, że piesi i rowerzyści są bardziej narażeni na potrącenia. Śliska, pokryta liśćmi nawierzchnia, znacznie wydłuża drogę hamowania i zatrzymania samochodu. Chwila nieuwagi kierowcy lub pieszego może skutkować utratą zdrowia, a nawet życia.

W najbliższym czasie wiele osób odwiedzi groby swoich bliskich. Na drogach będzie panował wzmożony ruch, zarówno pojazdów jak i pieszych. W niektórych miejscach potrwa do późnych godzin wieczornych. W takich warunkach łatwo może dojść do różnych zdarzeń drogowych. W związku z powyższym apelujemy do wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. Ograniczenie prędkości, stosowanie się do znaków i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego może uchronić od wielu przykrych zdarzeń.

Apelujemy też do pieszych o rozważne przechodzenia przez jezdnię i korzystanie z  elementów odblaskowych. Przypominamy, że każdy pieszy, poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, musi posiadać odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących, za jego brak grozi mandat karny. Sugerujemy jednak, aby elementy odblaskowe nosić również w terenie zabudowanym.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne. Warto również pamiętać, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego z odległości około 20 metrów, jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów, jeżeli natomiast ma na sobie elementy odblaskowe kierujący widzi go z odległości większej niż 150 metrów !

Pamiętajmy też, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h – 80 metrów.  Czym wcześniej kierowca zauważy pieszego na jezdni tym skuteczniej zahamuje czy go ominie.

Ładowanie odtwarzacza...