"Rowerem Bezpiecznie do Celu" - 2009 - rok pieszego - Komenda Miejska Policji w Dąbrowie Górniczej

2009 - rok pieszego

"Rowerem Bezpiecznie do Celu"

Od dnia 21 lipca do paźniernika 2009 roku na terenie działania Komendy Miejskiej policji w Dąbrowie Górniczej w każdy wtorek w systemie dobowym od godz. 5.00 do godz. 5.00 dnia następnego prowadzone będą cykliczznie działania o nazwie "Rowerem Bezpiecznie do Celu". Działania te mają na celu promowanie bezpieczeństwa  tej kategorii niechronionych uczestników ruchu drogowego, podniesienie świadomości kierujących pojazdami silnikowymi, że rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, zwrócenie uwagi rowerzystom, że ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych choćby przez używanie elementów odblaskowych, jak i dbania o obowiązkowe wyposażenie rowerów.

 

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. nr 32, poz. 262 z późn.zm.), rower - jako pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być wyposażony w:

  • światlo pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
  • światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające - z tyłu,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

 

Pomimo tego, wiele osób porusza się po polskich drogach rowerami, które nie zawsze są sprawne i nie spełniają wymogów obowiązkowego wyposażenia. Zasadniczym problemem jest brak oświetlenia. Wymagań bezpieczeństwa ruchu często nie spełniaja rowery nowe, oferowane do sprzedaży w sklepach, supermarketach, hurtowniach. Z różnych powodów znajdują one jednak nabywców, a kupujący ufnie wychodzą z założenia, że skoro rowerzostał dopuszczony do sprzedaży, to znaczy, że jest produktem bezpiecznym i spełnia określone wymogi. Jakże często się mylą...!

 

Brak zasadniczych elementów, bezpośrednio wpływających na bezpieczeństwo ruchu: elementów odblaskowych oraz świateł powoduje, iż po zapadnięciu zmroku lub podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych rowerzyści są niewidoczni na drodze, aprzez to realnie narażeni na "stanie się" ofiarą wypadku drogowego.